Skip to main content
Más tollából

Filmek, amiket Egerben forgattak

By 2014. szeptember 17.7 hozzászólás

Antitól kaptunk minap egy érdekes cikket, amiben pár Egerben készült filmről olvashattunk. A felsorolást mi már csak a 2008-as Egon és Döncivel egészítenénk ki az egerszalóki AEnima CGS csapat stúdiójából, mely ugyan egy animációs film és tényleg nem igazán illik a cikkbe, de meggyőződésünk, hogy az elején az Eged hegy látható a háttérben :) Antinak köszönjük szépen, hogy megosztotta velünk az írását, érdeklődőknek pedig ajánljuk akkor alább az ügyes kis gyűjteményt!

Eger és környéke páratlan szépségének köszönhetően, több ezer turistát csal minden évben városunk szállodáiba. A barokk épületek, a nagy múltra visszatekintő vár, a belváros szűk utcái, sajátos hangulatot adnak megyeszékhelyünknek. Az egyedi légkör nagyon sok művészetnek ihletéül szolgált már a történelem során: számos irodalmi alkotásban, festményen vagy szobor formájában találkozhatunk Eger valamely jellegzetes épületével, vagy méltó megbecsülést kiharcoló szimbolikus alakjával. Az előbb felsorolt művészeti ágazatok mellett, számos filmalkotás helyszínéül választották már városunkat a nagy múltú rendezők. Gyakran előfordulhat, hogy egy-egy magyar film megtekintése során, a háttérben feltűnik a Bazilika, a szerelmespár az Egri Vár ódon falai között éli meg legromantikusabb pillanatait vagy éppen a főszereplő a Minaret erkélyéről pillant le a városra.Néhány nagyszerű magyar filmet szeretnénk most bemutatni az olvasók számára, amely erősen kötődik Egerhez, valamint a város környékéhez:

Úrilány szobát keres (1937)

http://www.youtube.com/watch?v=jMYCG6U3-og

Az 1937-ben készült magyar filmvígjátékot, Rejtő Jenő könyve alapján Balogh Béla rendezte. A főszerepben az Operettszínház akkori sztárját, a fiatalon elhunyt Zilahy Irént, valamint Somló Istvánt láthatjuk. A filmben olyan színészlegendák is feltűnnek, mint például Kabos Gyula vagy Pártos Erzsi. A vígjátékban a fiatal főszereplőnő szülővárosába, Egerbe csábítja szerelmét. A képkockákon megelevenedik a régi Eger: Az akkori Hotel Korona épülete, a Bazilika, a Minaret valamint a Szépasszony-völgy egyaránt látható a páratlan alkotásban.

Bakaruhában (1957)

http://www.youtube.com/watch?v=WBTv0pIXuh4

Fehér Imre 1957-es filmje, a “Bakaruhában” bekerült a “legjobb magyar 12” közönséglistájára is. A film egy egyszerű, hétköznapi baka, valamint egy cselédlány mindent elsöprő szerelmét mutatja be.A cselédlány (Bara Margit) később döbben rá, hogy a fiatal katona civilben egy ismert újságíró, emellett gazdáinak sakk-és kártyapartnere. A “baka” szerepében a régi idők közönség kedvencét, Darvas Ivánt láthatjuk.A film nyolcadik percében már feltűnik a Dobó-szobor, majd a Szenátor-ház, az Érsekkert és az azóta sajnos már bezárt nagy múltú Dobó István Laktanya is.

Isten hozta, Őrnagy Úr! (1969)

http://www.youtube.com/watch?v=FA8k0EPNsVM

Az előbbi filmekhez képest, ezt az alkotást már színesben tekinthetjük meg. A történet most nem Egerben játszódik, hanem az alig 10 kilométerre elterülő Szarvaskőn. A főszerepben olyan színészlegendák, mint Latinovits Zoltán,Sinkovits Imre vagy Páger Antal.A játékfilmet Örkény István műve alapján Fábri Zoltán rendezte.

Família Kft (magyar filmsorozat)

Ki ne emlékezne a Magyar Televízió 385 epizódból álló sorozatára? Az 1990-1999-ig futó, erősen a Rém Rendes Családra hajazó folytatásos teleregény egyik epizódjában, a megszokott díszletek közül, a stáb a hevesi megyeszékhelyre települt. A Szép család egri nyaralását természetesen bonyodalmak szövik át, pedig a főszereplők egy gondtalan hetet igyekeztek eltölteni városunkban:) (Sajnos az ominózus részhez képanyagot nem sikerült mellékelni)

Jumurdzsák gyűrűje (2006)

http://www.youtube.com/watch?v=2WecX5mmrEY

A Jumurdzsák gyűrűje (teljes nevén Jumurdzsák gyűrűje – az interaktív film) egy magyar kalandjáték, melyet a Private Moon Studios készített 2006 októberében. A játék egy Eger önkormányzata által meghirdetett pályázat győzteseként jött létre, Eger népszerűsítése céljából. Angol feliratos verziója Yoomurjak’s Ring néven jelent meg 2009 áprilisában. A játék eseményei Egerben játszódnak, és ezer szálon kapcsolódik Gárdonyi Géza történelmi regényéhez, az Egri csillagokhoz is. Az alkotáshoz egy videoklip is készült Pierrot előadásában. (A forgatókönyvet ugyancsak ő írta) A címszerepekben Görög László, Bárdy György, Ganxsta Zolee,Szerednyei Béla mellett, az egri Gárdonyi Géza Színház színművészei is feltűnnek.

Szinglik éjszakája (2009)

http://www.youtube.com/watch?v=8s-57r8Y9lM

Az egész estés magyar játékfilm Sas Tamás rendezésében került a magyar mozikba öt évvel ezelőtt. Biztosan sokan emlékeznek még a forgatásokkal járó procedúrákra, hiszen emiatt nagyon gyakran forgalomelterelés, útlezárás nehezítette a közlekedést városunkban.A vígjáték négy szingli történetét mutatja be, akik barátnőjük esküvője miatt érkeznek Egerbe. A filmben Gallusz Niki, Hámori Gabriella és Vándor Éva mellett, Korda György is feltűnik egy-egy jelenetben.

Anti

Szólj hozzá! 7 hozzászólás

 • xy szerint:

  Kimaradt a felsorolásból a Báthory című történelmi film is, 2008-ban azt is nálunk forgatták, mondjuk nem láthatóak benne tipikus egri helyszínek

 • gocsa szerint:

  Ezt a filmet is részben Egerben forgatták, ha hiszitek, ha nem: http://www.imdb.com/title/tt0221885/ Egészen nagy nevekkel, mint William Hurt (Lost in Space, Erőszakos múlt, A falu, A napfény íze, A hihetetlen Hulk és lehetne sorolni) és Peter Weller (Robotzsaru). Ha jól emlékszem Eger mellett Budapest, és Miskolc voltak még forgatási helyszínek. Magyar színészek is feltűnnek benne (bár emlékeim szerint senki neves), és ráadásul azon ritka esetek egyike, amikor Magyarország Magyarországot alakítja, és nem valami más ország beugrója.

  • Nándi szerint:

   Végig szenvedtem a filmet. Egerről egyetlen! kocka sincs benne. Se Miskolcról.
   Ha valakivel ki akarok szúrni ezt a filmet fogom ajánlani. :)

 • gocsa szerint:

  Jah, és a film itthon is beszerezhető DVD-n, 500-1000 Ft körüli árkategóriában.

 • Lewis szerint:

  A Kisváros c. tv-sorozatnak az egyik jelenetét is a Dobó-téren forgatták.

 • Névtelen szerint:

  A Princ a katona című sorozat fele itt forgott

 • Névtelen szerint:

  Bakaruhaban, Urilany szobat keres.