Csak ámulunk és bámulunk, hogy miket meg nem élünk mostanában, történt ugyanis, hogy Rostás Bea Piros egri szobrászművész nekilátott az első egri (és egyben első magyarországi) szobrának az elkészítéséhez. Bevalljuk, hogy az alkotó hölgy művészetének értelmezése a magunk maradi és kissé butus mivoltából adódóan olykor nagy falatnak bizonyul, de ettől függetlenül a legnagyobb tisztelettel állunk Piros előtt, meg úgy általában mindenki előtt, aki bármilyen alkotó tevékenységet végez. Ha ez a tevékenység meg ráadásul Egerbe(n) is készül, akkor nálunk egyből nyert ügye van mindennek.
Rostás Bea Piros a leendő szobor mellett (Forrás: Ebner Béla)
Rostás Bea, Generációk elnevezésű – egymás nyakában ülő alakokat formáló – szobra a felsővárosi, egykori Fényszobornak helyt adó parkba készül, a Vallon utcára. Kitérőként említjük meg, hogy ezzel együtt egyébként tervben van a közterület elnevezése is, kínos ugyanis, hogy még mindmáig így emlegetik a teret a lakók, holott már generációk (höhö, értjük az összefüggést – generációk!) élnek anélkül a városban, hogy akár csak láthatták is volna azt a bizonyos fényszobrot. No, de visszakanyarodva, nem csak azért rajongunk a művésznő új alkotásáért, mert ezzel egy új értékkel bővül a város, de azért is, mert le vagyunk nyűgözve a szobor kivitelezésétől.
Generációk – Rostás Bea Piros
Miután Rostás Bea Piros kiválasztotta az erdélyi Székelyhidason a Generációk alapanyagát, a méretes kövek az egykori 3-as iskola udvarára kerültek. A művésznő ott faragja a nagyérdemű szeme előtt a szobrot, aminek már önmagában is szimbolikus jelentése van, azon városrész lakóinak a láttára készül ugyanis a mű, akikhez később is kerül majd a szobor. Ám, hogy még tovább übereljék a dolgot, egy webkamerán keresztül minden egri végignézheti, amint megszületik az alkotás. Hát, valahogy így képzeljük el egy köztéri szobor születését 2014-ben.
A mintegy négy méter magas szobor várhatóan május végére készül el, az avatására pedig június végén kerülhet majd sor.
Ugyan nem erről szól a cikk elsősorban, de a Fényszoborról még szívesen olvastam volna bővebben. Lehet, hogy csak én vagyok tudatlan, de el nem tudom képzelni, hogy mi lehetett a Fényszobor, és mettől meddig volt látható a parkban, esetleg egy fénykép is jó lenne. A google-on sem találtam semmit.
https://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.heol.hu%2Fheves%2Fkultura%2Fnem-vilagit-mar-az-egri-fenytorony-405328&ei=3PNHU-zZI4Km0QWP3oCoDQ&usg=AFQjCNGY8yEfVYSnDiUxLGdETeIVJ6CpWg
Itt olvashatsz róla
Igen, és a cikk után, vagy mellé itt egy kép is róla, még 1979-ből. Forrás a ‘Képeslapok és fotók a 20. századi Egerről’ c. könyv, azon belül is Molnár István Géza fotója.