Most, hogy hosszú kihagyás után várhatóan ismét buszra ülünk jövőre az ezer forintos éves bérletünkkel, kíváncsiságból megnéztük, hogy pontosan hová és hogyan is utazhatunk majd Egeren belül. Megnéztük és elrettentünk, a helyzet ugyanis kritikus.
A helyi közösségi közlekedés átalakításáról szóló bejegyzésünkben már említettük, hogy egyre sürgetőbbé válik a menetrend integrálása legalább a Google rendszerébe, hogy a telefonunk jelen időben tudjon nekünk menetrendet és útirányt súgni. Itt még azt hittük, hogy a hétköznapok során csak annyi lesz a kihívás, hogy az eddiginél többféle járatszámú busz kószál majd Egerben, de a valóság ennél is bonyolultabb. Mert tény ugyan, hogy megjelennek három, sőt, négy számjegyű viszonylatok is az utakon, de még ezek is különböző módokon közlekednek január 1-től.
Vegyünk egy példát, hogy lássuk, miért szeretnénk mindenáron segítséget kapni a telefonunktól. Verőfényes péntek délután vásárolunk a lajosvárosi Aldiban, amikor látjuk, hogy elfogyott a kedvenc kefirünk. Pánikhelyzet, dühroham, de sebaj, átugrunk a Tesco-ba. Hallottuk, hogy már helyközi járatok is igénybe vehetők, hát akkor próbáljunk ki egy ilyet, az Eger-Ózd járat pont jó lesz, az úgyis arra jár. Kitotyi a szomszédos végállomásra, menetrendnézés, semmi eredmény, hiszen a kiszemelt 3410-es busz az összes többivel ellentétben nem innen indul, hanem egy megállóval arrébbról, a Tompa utcáról. Oké, ennyi szeszély kell, majd megszokjuk, átmegyünk a Tompa utcára és már érkezik is a járatunk. Tesconál leszállunk, megvesszük a kefirt, indulhatunk haza. 17:37-kor gördül be a megállóba a hazafelé tartó járatunk, de megkívánunk a felsővárosi mekiben egy hamburgert, majd megyünk a következővel. Ez a járat egész nap óránként közlekedik, ám a 18:37 időpont kakukktojás, ebben az időpontban kimarad a busz, hát itt az idő még egy hambira. 19:37-kor már egy kilóval kövérebben, félig romlott kefirrel a kézben szállunk fel örömittasan a buszunkra, de alig, hogy kényelembe helyezkedtünk, a sofőr a vasútállomásnál már le is zavar minket, mondván ő nem megy tovább. Nahát – csodálkozunk rá, hogy ez a járat, ebben az időpontban, a korábbiakkal ellentétben tényleg nem megy el a Tompa utcáig, csak a vasútállomásig. Mindig tanul az ember, de kit érdekel, hiszen még 21 órakor is jön egy 3410-es busz, az majd jó lesz. Aztán kiderül, hogy dehogy lesz jó… Az utolsó 3410-es busz nem hogy a Tompa utcáig, de már a vasútállomásig sem megy el, ugyanis a buszpályaudvart elérve, aznapra kiszáll a buliból. Hazasétálva már csak azt kell megmagyaráznunk otthon, hogy hogyan sikerült 8 órásra a kefirvásárlásunk.
Példánk nyilván életszerűtlen, de azt szépen megmutatja, hogy mennyire össze-vissza közlekednek januártól a buszaink. A turpisságokat a menetrendben egyébként lelkiismeretesen jelölik, a 3410-es járat esetében például a „V” kiegészítés a csak vasútállomásig, a „P” kiegészítés pedig a csak buszpályaudvarig közlekedő buszokat mutatja. Aki ugyanazokon a napokon, ugyanazon időpontokban, ugyanazon viszonylattal utazik, számára nyilván kiismerhető lesz a menetrend, mindenki más viszont komoly kihívásokkal szembesül majd, ha A-ból B-be szeretne eljutni. Nem lesz megugorhatatlan a feladat, de nem is lesz egyszerű, pedig városi szinten az lenne a célunk, hogy minél többen, minél kényelmesebben utazzanak közösségi közlekedéssel. És itt jön képbe a menetrend integrálása.
Bizonyára más rendszerek is léteznek erre a célra, de mi a Google térképét ismerjük, szeretjük, és talán ez van ott a legtöbbünk zsebében is. Izgalmas világban élünk, elutazunk Párizsba, előkapjuk a telefonunkat és nulla helyismerettel, jelenidőben pontosan megkapjuk, hogy mikor-mire szálljunk fel, arról hol szálljunk le, hogy elérjük célunkat. És ehhez feltétlenül Párizsba se kell utazni, Budapesten is kipróbálhatjuk ugyanezt, de akár csak egy Eger – Füzesabony úton is, hiszen mind a MÁV, mind a Volánbusz helyközi menetrendje már integrálásra került a térképbe. Egyedül a helyi buszok maradtak hátra. A jelenleginél pedig talán soha nem volt még jobb apropó arra, hogy kis lobbival vagy városvezetői közbenjárással felgyorsítsuk ezt a folyamatot és Eger helyi közlekedését is hozzákapcsoljuk a Google térképhez!