Skip to main content
Közlekedés

Megnéztük az M25-ös autóút forgalmát

By 2022. szeptember 7.

Mintha csak tegnap lett volna, hogy átadták, pedig idén július 20-án már 2. születésnapját ünnepelte Eger gyorsforgalmi útja, az M25. Mivel már kellően hosszú ideje használható a szakasz, kíváncsiságból megnéztük, hogy valójában mennyien is közlekednek rajta egy átlagos napon.

A Magyar Közút Nonprofit Zrt. weboldalán nagyon jó statisztikák találhatók, érdeklődőknek érdemes lehet átböngészni őket. A dokumentumok elsőre ijesztőnek tűnhetnek a maguk 4-500 oldalnyi terjedelmükkel, de gyorsan átlátható, hogy mire van szükségünk belőlük és onnantól már gyerekjáték az értelmezésük. Az M25-ös forgalmának meghatározásához „Az országos közutak 2021. évre vonatkozó keresztmetszeti forgalma” című elemzésre volt szükségünk, a fájl a linkre kattintva letölthető.

Az M25-ösön összesen 4 forgalomszámláló állomás található, a műszerek a csomópontok közé lettek elhelyezve, hogy az autóút minden szakaszán mérhető legyen a forgalom.

Az M25 forgalomszámláló állomásainak kódja és elhelyezkedése

A Közút többféle módon is méri a forgalmat, nekünk ezek közül a járműdarab (j) az érdekes, tehát, hogy konkrétan hány darab autó, busz, motor stb. halad át naponta az egyes állomásokon.

A 2021-ben mért adatokat az alábbi táblázatban foglaltuk össze:

2804. állomás2803. állomás2802. állomás *2801. állomás
személygépkocsi (j/nap)4 0316 6676 26110 345
kis tehergépkocsi (j/nap)5839779091 511
tehergépkocsi (j/nap)351478398752
autóbusz (j/nap)2435060
motorkerékpár (j/nap)8161721
összesen (j/nap)4 9978 1737 58512 689

* A 2802. számú állomás életszerűtlen adatokat mért, talán meghibásodott, ezért az ő oszlopát tegyük inkább zárójelbe.

Az autóút kapacitás kihasználtsága a legforgalmasabb, közvetlenül Egerbe torkolló szakaszon 20%, a legkisebb forgalmú, M3-as autópályára megérkező szakaszon pedig 8%, komoly torlódástól tehát jó pár évig biztosan nem kell tartanunk az M25-ösön. Elrettentésképp, az M3-as autópálya 10-es kilométerszelvényénél ugyanez az érték 124%.

A számok egyelőre csak érdekességnek jók, viszonyítani nem tudunk belőlük, hiszen a Közút naptári évre mér adatokat és ilyenből még csak 1 teljes volt az M25-ös út életében. A kiindulópontunk viszont már megvan, és ha megérkeznek a 2022. évi, valamint a későbbi adatok, akkor azt is látni fogjuk, hogy évente hogyan változik az autóutunk forgalma.

Új üzletek Egerben

Ha megadod az email címedet, levelet küldünk, amikor új elem kerül fel az üzletfigyelő listára. Elérhetőségedet nem használjuk fel más célra, és bármikor leiratkozhatsz, ha nem kérsz több értesítést.