Skip to main content
Fejlesztés

Fényképek az épülő Szépbástyáról

By 2015. július 30.One Comment

A vár jelenleg futó felújítása négy fő elemből áll, történetesen a Szépbástyából, a Törökkertből, a Fegyvertárból és a Várfalsétányból. Ezek közül kettőt várunk indokolatlanul nagy lelkesedéssel, a sétányt és a kilátópontot (Szépbástyát). Mázlink van, hogy az egyik közülük már el is készült: a sétányt itt próbáltuk ki anno.

A kilátóra még tovább kell várnunk, minden nap fürkésszük is a fürdőszobaablakból, hogy hogy áll, merthogy éppen ezért várjuk ennyire – ha mi látjuk a bástyát, akkor a bástyáról is lehet látni minket, hát hogy a fenébe ne várnánk akkor, hogy elkészüljön és megnézhessük olyan szögből a fürdőszobánkat, amilyenből még nem láthattuk eddig… A fürdőszobánk mellett persze a város panorámája sem lesz azért elhanyagolható, minden bizonnyal Eger legkáprázatosabb kilátópontja készül majd el a dombon. A munka sajnos még nagyon félkész állapotban van, a fejlesztés honlapjára viszont feltöltöttek pár fényképet az aktuális helyzetről, érdeklődőknek mutatjuk őket alább. Még alább, a képek alatt pedig a projektelem leírását is mellékeljük, csak, hogy legyen valami hasznos is a bejegyzésben.

A Szépbástya, vagy közismertebb nevén, Kálvária-domb egykor ágyúdombként funkcionált. Az egri vár jelenlegi legmagasabb pontja. A tetejéről páratlan kilátás nyílik a várra, a városra, valamint a Bükkre. A terület jelenleg omlásveszély miatt nem látogatható.

Az Európai Unió által támogatott fejlesztés keretében a Szép-bástya teljesen megújul. A domb csúszásveszélyes szakaszait statikailag megerősítjük, valamint ezzel párhuzamosan helyreállítjuk az egykori ágyúdomb falait. A Pyrker érsek által kialakított Kálváriát felújítjuk. A Kálvária-dombra vezető út melletti stációkat visszahelyezzük, így újra feléleszthetővé válik a korábban hagyományosnak számító augusztus 20-ai fáklyás körmenet, mely a Bazilikától indulva a Kálvária-dombhoz vezetett.
A Szép-bástya és környezete a jelenlegi fejlesztés központi eleme. Ez érinti a legnagyobb egybefüggő területet, valamint műszakilag is ez jelenti a legnagyobb kihívást. A munkálatok befejeztével az egri vár legfőbb látványosságai közé fog tartozni.

Tervezés: 2005, 2010 Építészet: Hoór Kálmán vezető tervező, Kapuvári András Régészet: Kárpáti János Statika: Fodor László Elektromos: Bóta PéterTalajmechanika: Lénárd Miklós Kerti berendezések: Földes Zsuzsa

2012.12.31 Hoór Kálmán

Szólj hozzá! One Comment

  • Bogica szerint:

    Tájékoztatom Szerkesztő Urat és a kedves olvasókat, hogy ha többet is megakarnak tudni a bástyáról, akkor látogassanak el az http://www.egervar2020.hu/ honlapra is. Akkor azt is észrevehetik, hogy a „fejlesztés honlapja” innét koppintott. :(