A rangos zsűri dicséretben részesítette az egri pályázatot a Magyar Urbanisztikai Társaság és az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság Egyesület által meghirdetett „Köztér-megújítási nívódíj 2015” elnevezésű pályázaton.
A „Településközpont, főtér” kategóriában Eger MJV Önkormányzata az „Eger, Dobó tér és környékének építészeti rekonstrukciója” c. munkával kapta meg a szakmai grémium dicséretét. Az augusztus 27-én, a Miskolcon rendezett díjkiosztó ünnepségen Egert a belvárosi rehabilitációs program értékőrző és új érétket teremtő építészeti tartalma okán díjazták. A zsűri értékelése szerint az egri belvárosi rehabilitációja megfelelt a nívódíj pályázat alapelveinek, melyek közül kiemelkedik: „a kulturális örökség megőrzése a lehetőségek kihasználásával, a települések történetiségének megőrzésével és az új környezetbe való, hiteles integrálásával”.
A „Köztér-megújítási nívódíjat” két kategóriában írták ki („Településközpont, főtér”, illetve „Lakókörnyezet közterei”), a nívódíjat azért osztják ki, hogy elismerjék az arra érdemesnek talált, megújult közterek tervezőit és a tervek kivitelezését. A Bíráló Bizottság a két kategóriában egy-egy „Köztér-megújítási Nívódíj 2015” címet adományozhatott, illetve kategóriánként legfeljebb három dicséretet adhatott. (Megfelelő színvonalú pályamű hiányában a Bíráló Bizottság nem adhat ki díjat, illetve dicséretet.)
Felelős tervező: Komáromi Tas felelős építésztervező – Egri Építész Iroda Kft.
Kivitelező: PCC Eger Konzorcium: Penta Általános Építőipari Kft.; Colas Út Építőipari Zártkörűen Működő Részvénytársaság; EURO CAMPUS Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
További, a munkában résztvevő szakemberek és cégek: Durbák Eszter és Dely György – Egri Építész Iroda Kft.; Hacsi Tamás – táj- és kertépítészet; Türk Antal – Egri Közműtervező és Kivitelező Kft. (út- és víziközmű-tervezés); Sugár László – villamosközmű-tervezés; Styaszny Sándor – Akonstrukt Kft. (statika); Staniszewski Witold – WITERV Kft. (vízgépészet); Fülöp Erika – akadálymentesítés; Egri Városfejlesztési Kft. (projekt menedzser és műszaki ellenőr).
Sajtóközlemény
Dobó tér – eger patak – belvárosi térsor funkcióbővítő rehabilitációja
Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata sikerrel pályázott az Új Széchenyi Terv keretében meghirdetett Megyei Jogú Városok integrált rehabilitációja című pályázati kiíráson. A „Dobó tér –Eger patak – Belvárosi térsor funkcióbővítő rehabilitációja” című pályázattal összesen mintegy 3,99 milliárd vissza nem térítendő támogatást nyert a városa, önerővel bővítve több mint 5 milliárd forintból újulhatott meg Eger történelmi belvárosa.
A pályázat célja volt a terek összefüggő rendszerének, a műemléki védettségű barokk belvároshoz méltó kialakítása és a megújuló közterületek közvetlenebb kapcsolatának megteremtése az Eger-patakkal. Cél volt továbbá a megújult közterületek sokoldalú hasznosíthatósága és az, hogy a belváros központi területének állapota – egységes minőségben – jelentősen javuljon.
A Dobó tér, az Eger patak belvárosi szakasza és a belvárosi térsor megújításának célja, hogy egyidejű, látványos és hatásos fejlesztésekkel tovább erősítse Eger történelmi belvárosának központi szerepét. A közterületeket és városi tereket egységes építészeti koncepció szerint alakították át. A fentiek mellett a legértékesebb műemléki épületek felújításával, valamint rossz állapotú épületek renoválásával és elbontásával olyan környezet alakult ki, melyben az itt élők mellett az ide látogatók is könnyen otthon érzik magukat. A megújult belvárosi tereken elsőbbséget élvez a gyalogosforgalom, javultak a kerékpáros-közlekedés körülményei, új személettel szabályozzák a belvárosi forgalmi rendet és a parkolást.
A rehabilitációs program színteréül kiválasztott városrész – a Gólya utcai játszótér kivételével – a műemléki védettségű belvárosi területen található. A városrehabilitációs beavatkozások által érintett terület nagysága: 148.280 m2.
Az ÉMOP-3.1.2/C-09-2f-2011-0001 azonosító számú programba 25 projektelem került be: újonnan kialakított és megújult közösségi terek, restaurált műemlékek, felújított épületek, teljesen új és felújított hidak valamint új burkolatot és felújított közműveket kapott utcák.
A projektelemeket öt csoportba sorolhatjuk:
- Gazdasági célú fejlesztések
- Piac mellett parkolóház építése
- Irodaház homlokzat felújítása (Dobó tér 6/a) az Eszperantó sétány mentén
- Senator ház (Dobó tér 11.) homlokzatának felújítása
- Kis Dobó tér felújítása
- Közösségi funkciót szolgáló fejlesztések
- Minorita templom homlokzat felújítás
- Bartakovics Béla Művelődési Ház utcai homlokzatának felújítása
- Református közösségi ház (Kálvin-ház) homlokzatának felújítása
III. Városi funkciót erősítő fejlesztések
- Irgalmasok kápolnája homlokzat felújítás
- Dobó tér – dísztér és rendezvénytér felújítása
- Buttler ház környezetének közterületi rekonstrukciója: Gólya utca, játszótér felújítása
- Közösségi tér kialakítása az Eszperantó sétány mentén
- Eszperantó sétány felújítása
- Közterület fejlesztés a volt halpiac területén (a Centrum parkoló helyén) – Gárdonyi tér
- Tinódi tér (volt Dózsa György tér) – Dobó utca felújítása
- Végvári vitézek tere (volt Szúnyog köz) közterület fejlesztés, az Eger-patakhoz kapcsolódóan
- Kerékpárút kialakítása az Eger-patak medrében és patakmeder rekonstrukció
- Valide Sultana török kori fürdőrom látogathatóvá tétele
- Közterületi fejlesztés: Bajcsy-Zsilinszky út
- Közterületi fejlesztés: Jókai utca
- Közszféra funkcióit erősítő fejlesztések
- Városháza részleges rekonstrukciója
- Lenkey János általános iskola – utcai és udvari homlokzatok felújítása
- Önállóan nem támogatható, választható kapcsolódó tevékenységek
- Belterületi közút felújítása: Zalár utca
- Új gyalogos híd építése a Fazola utca meghosszabbításában
- Gyalogos híd felújítása (Gerl M. út)
Az egri belvárosi rehabilitációs programban az infrastrukturális fejlesztések mellett, 25. elemként hangsúlyt kaptak társadalmi célú, a helyi közösséget erősítő programok is. Ezek között a város történelmi, építészeti értékeinek megismertetése, a városban zajló eseményekbe minél szélesebb kör bevonásának szándéka, és a helyi diákok részvételével szervezett környezettudatossági akciók is szerepeltek. Az úgynevezett „Mini projektek” és „Soft projektek” 16 helyi szervezet közreműködésével valósultak meg.
A megvalósított fizikai és társadalmi környezet megújítását támogató tevékenységek együttesen tehetik Eger belvárosát vonzóbbá, színesebbé és élhetőbbé. Mindez nem csupán a turizmus sikeréért, hanem elsődlegesen a helyi polgárokért történt. A rehabilitáció eredményei, pozitív hatásai minden egri ember jövőjét szolgálják.
Fotó: Szinok Gábor, Nemes Róbert, Zentai László