Skip to main content
Belvárosi rehabilitáció

Mosásra szorulnak az új díszburkolatok

By 2015. augusztus 27.8 hozzászólás

Iszonyat erőt igényel egy várost tisztán tartani, hiába tesznek ki kismillió kukát az utcákra, mindig lesz olyan kevésbé szobatiszta polgár, aki nem ismeri ezek célját és inkább a földre hajítja a szemetét. Ettől is rosszabb fajta, aki folyadékot hagy maga után: pisil, hány, cukros lőtyit, vagy sört locsol maga köré, bár utóbbiak mentségére szóljon, hogy az ő esetükben legalább fennáll a baleset lehetősége. Lényeg a lényeg, hogy minden hajnalra mocsokban úszik Eger belvárosa, a napok közt mindössze annyi a különbség, hogy szombat és vasárnap hajnalban még háborús övezetre emlékeztető romokkal is találkozhatunk bónuszképp. Hihetetlen munka áll azon állapotok mögött, amikkel napközben találkozhatunk Egerben – persze bőven van még hová fejlődni, de tiszta városnak számítunk Magyarországon és ezért óriási hálával tartozunk az ezen szorgoskodóknak.

DSC_0294

A többség még alszik, de az utcák már tisztulnak

Városunk gondozóival a belvárosi rehabilitáció szúrt ki a közelmúltban, az új, sötét burkolat ugyanis baromi kényes. Esőben gyönyörű a tükröződő felület, tisztán-szárazon sem rossz, de onnantól, hogy egy légy rászáll, már vége van a világnak. Kis túlzással. De túlzás nélkül, egy kiömlött üdítő, vagy egy ráolvadt fagyi nagyon csúnya foltot hagy például. És a legrosszabb, hogy városgondozóink tehetetlenek ezekkel a foltokkal szemben, lelkiismeretesen felsöprik ők a szemetet, még a csúnyább dolgokat is eltakarítják, de a foltok maradnak. És ezek miatt hiába szemétmentesek, egyszerűen undorítóak üresen az utcák, mert ki tudja ugye, hogy melyik folt-miből maradt ott.

Szakértők nem lévén, nem tudjuk, hogy mi a foltok oka. Játszhat a józan paraszti ész, hogy sötét felületen minden nagyon meglátszik, de gondolhatunk mögé is, hogy a kövek bevonata ennyire makacs. Legyen bárhogy is, nagyon jó lenne, ha tudna valamit kezdeni vele a Városgondozás. Nem szemrehányás ez, pláne nem foltot hagyó, csak egy olyan kérés, ami biztos, hogy bennük is megfogalmazódott már párszor. Igazából azt sem várnánk, hogy minden nap végigsikálják az utcákat, de heti egyszer, vasárnap hajnalban valami vegyszeres szmötyivel ha lecsapatnák az új burkolatokat, már hatalmasat lépnénk előre.

Szólj hozzá! 8 hozzászólás

  • eszes szerint:

    Az amugy ronda el…. tt szürke belvárost igy próbálják egy kicsit ,, fehériteni,,…

  • Illető szerint:

    Amennyire én egy bennfentestől tudom, eddig csak „áztatásos technikával” tisztították a felületet, speciális technika a mosóautóhoz eddig nem állt rendelkezésre. A „hozzávalókat” már a nyáron megrendelte a Városgondozás és a napokban elkezdődik a felületek nagynyomású mosása. Amúgy nyilván fagyi, bor, fröccs, sör, jégkása, kóla, hányás, meg ami csak elképzelhető…..nem tudom, ki hogy van vele, én mondjuk soha nem öntöttem ki semmit az utcán és nem is okádtam soha közterületre. Nyilvánvaló, hogy nem az ember van a díszkőért, de az is egy nagy igazság, hogy ha emberekről beszélünk, akkor nem disznóként kellene élni…

  • Hozzászóló_1 szerint:

    Láttam valamelyik reggel a mosó-kis autót végigmenni a belvárosban. Néztem is reménykedve, hogy biztos szebb lesz tőle a kövezet. Aztán ahogy jobban megnéztem, láttam, hogy a forgó mosófej alig ér hozzá a kövekhez, így a várt eredmény is elmaradt. :( :(

    Szoktam nézni , ahogy a kukásautó felönti a szemetet….na ott aztán folyik mindenféle lé, de nem bele az autóba, hanem mellé , az aszfaltra…….és marad is nyoma rendesen, ami büdös és persze nem tűnik el egy-egy nagyobb eső után sem. :( :(

    Tapasztalatom, hogy a rendezvények alatt a tömeg nagy része keresi a szemeteseket, hulladékgyüjtőket. Aztán mivel azok pillanatok alatt megtelnek, hát kénytelenek a szemetet már csak a földre tenni. :( Lehetne esetleg ilyenkor mobil hulladékgyüjtőket kirakni a szemetes mellé, talán utána könnyebb lenne a másnapi rendrakás is.

  • Dömi szerint:

    1.Egy picit korábban kellett volna felébredni és megkérdezni a pécsi polgármesteri hivatalt mi is a probléma ezzel a fajta burkolattal? Elmondták volna,hogy az ő tapasztalatuk is az, hogy nehezen tisztítható…Végül sikerült valamilyen igen drága technikát találniuk, amivel most már sikerült némi eredményt elérniük. Az még nem kérő, hogy legalább takarításügyben érdeklődjünk Pécsett…
    2. A következő probléma majd az lesz,hogy ezekhez a kövekhez robbantásos technikával bányászták a tömböket. Így a kőtömbökben mikrorepedések vannak, melyek a kockakőben is megmaradtak…Most egy darabig a felületi víztaszító kezelés érhet valamit, de ha ezt a burkolatot nem kenik át rendszeresen védőréteggel….megjelennek a fagyás,szétfagyásos töredezés jelei…
    3. Ilyen beruházások elindítása esetén érdemes lenne szakembereket megkérdezni,esetleg néhány hazai települést meglátogatni, vagy akár néhány közeli külföldi város főterének a burkolata felől érdeklődni…
    4. A Dobó téren pedig a márványnak tűnő fehér lapok rendszeresen fognak törni és cserére szorulni…ezt még a laikusok is megítélhetik, ha végigsétálnak egy-egy fehér nyomvonalon…
    5. Az a baj, hogy ma már szakmai kérdéseket is a politika dönt el….mert ez a kivitelező annak a pártnak a kedvence, a másik meg a másiknak…és a kedvencek számítanak, nem a szaktudás…

  • Tudor szerint:

    Az előző hozzászólásokból eléggé nagy ellenszenv olvasható ki. Nem kellene azt feltételezni, hogy csak hülyék lehetnek pozícióban, akik semmihez nem értenek, nem látnak a szemüktől, soha semminek nem járnak utána és amit intéznek, azt is lelketlenül teszik. Kő-ügyben nagyon is sokat tudna mesélni a Városüzemeltetési Iroda, a főépítész és a projektcég, az Egri Városfejlesztési Kft is, hiszen a beruházást és a közbeszerzések kiírását óriási feltáró munka, hosszan tartó kutatás és sok helyszíni, bel- és külföldi látogatás előzte meg. Nem mellékes, hogy 20.000 négyzetméter igényes, természetes kő burkolat beszerzése önmagában sem kis feladat, egyszerűen kapacitáshiány, logisztikai feladatok és egyebek okán. Nem vagyok szakember, de fogtam ilyen követ a kezemben és a gránit burkolat szerintem igen-igen tartós, jobbnak tűnik, mint a pécsi. Jól látszott, amikor lerakták ezeket a kockaköveket, hogy komoly vastagságú, minőségi kőről van szó és lerakás közben is válogatták a darabokat. Ahol pedig a lerakással volt némi gond, ott a kivitelező garanciálisan cserélte a köveket idén tavasszal és a nyár elején.

  • Dömi szerint:

    Nem Tudor, csak egy laikus…
    Javaslok egy sétát a márványnak tűnő lapok mentén….főleg ott ahol a lapok alatt a kábeleknek hagytak helyet…Ha ilyen rövid idő alatt ennyi sérült lap van, akkor ez szakszerűen átgondolt megoldás-e? Azt a „pletykát”pedig hamar megcáfolhatnák az illetések,hogy pl.nem Kínából származnak a kockakövek… (a „pletykák” szerint, európai feldolgozással kapták meg a projekthez a CE (EU-ból származó) minősítést…ami feltétele az EU által támogatott projekteknek…)

    Kedvenc mesém:
    Mátyás király felkérte talján, germán tudósát és a magyar deákját, hogy másnapra vizsgálják meg, miért puha a visegrádi palotához használt márvány? A talján húsz oldalas dolgozatában adott magyarázatot. A germán sem maradt ettől el. A király kerestette a magyar deákot- mert nem jelentet meg időre- majd mikor nagy nehezen előkerítették, látta, hogy a feje , keze sőt még a lábfeje is, bekötözve gyolccsal.
    Megkérdezte:
    -Hát veled meg mi történt? Hol a dolgozatod?
    -Uram, királyom! Jelentem, nem volt miről írnom….a palota márványa kemény!

    Ez angolul:
    a puding próbája az evés.
    Mint ahogy a márványnak tűnő fehér burkolat próbája is a séta….és a lefelé nézegetés…a burkolat többi részének a próbája pedig szintén: színállóság,tartósság,szennyezésre érzéketlenség,stb…nem pedig a projekt/terv minősége…
    Még annyit javaslok, hogy a lenyugvó nap fényében, vessünk egy pillantást a burkolatra…nekem már most hullámosnak tűnik…pedig még alig jártak rajta kukás-,söprős-takarítós-, és árú szállító járművek….a fugázás folytonossági hiányát sem a projekt/terv minősége határozza meg… a fagy viszont letesztelheti azt…

    • Ibra szerint:

      Azért ne mondja már, kedves barátom, hogy a tervezésnek nem része a burkolatot adó térkő típusára vonatkozó jellemző paraméterek rögzítése! Ha nem a leggagyibb OBI-s vacakot veszi az ember, akkor azért az az alap, hogy legyen egy elfogadható kopásállósága az egyébként csúszásmentes bevonatnak, további célszerű felületkezelési módszerekkel pedig biztosítható a szennyeződésmentesség – tisztán tarthatóság. Nyilván nem ugyanannyiért, mintha maradnak az egyenszürke gagyi tömegterméknél, amit pl. Pesten is egyszerre tucatnyi utcában dolgoznak bele a földbe egy adott időpillanatban.
      A puding próbáját viszont – mely egyúttal az árképzés alapjául is szolgál – minden esetben a gyártó maga végzi el, annak eredményére garanciát vállal. Anélkül ki az a hüly… okos, aki megveszi?! Namármost: ha mégis sz@r lett, verni kék az asztalt, és cserélni olyanra, amilyenért fizettünk. Ha pedig ezt a sz@rt fizettük ki, mert ez lett nekünk ide tervezve (- márpedig ez lett, mert anno még nagy büszkén közszemlére is bocsájtották egy négyzetméternyi felületen a Polgárjenőhivatal előtt, hogy ilyen csudijó lesz…- ), akkor az, hogy ilyen gagyi lett az, amit ilyen gagyira terveztek, az mégiscsak a projektet/tervet minősíti…

  • Dömi szerint:

    Ibrával teljesen egyetértek…Tudorral van némi vitám az igényességgel kapcsolatban…
    A Mátyás király mese persze többről is szól…Ha azt várják az felsőbb illetékesek, hogy a gagyiról mondjuk azt,hogy kiváló, mindig akadnak olyanok akik, még bizonyítani is próbálják, hogy mennyire kiváló.Ha a király(a hatalom) a fordítottját várja, akkor arra is akadnak olyanok, akik igazolják a király elvárását.Ez a hűbérrendszer, vagy politikai s@gg nyalás… A gagyi pedig mégiscsak gagyi! Ki kell mondani.A márványnak tűnő(leginkább mészkő lehet…) fehér lapokról már most kiderült,hogy gagyik és igen sokba fog kerülni a cserélgetésük..
    Másik mese is eszembe jutott: A király szép ruhája…pedig a király meztelen,mégis sokan látták a szépnek a ruháját…
    Sok tanulságos mese van…